Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

Four CCSD Elementary School Science Olympiad Teams Headed to State!

Posted On: Monday, March 25, 2019

CCSD Science Olympiad 2019 Hickory Flat

Hickory Flat ES: The team is made up of third-graders: Isaiah Block, Riley Delfox, Landon Givens, Walter Yon; fourth-graders: Luke Griffies, Colton Ingram, Connor Kelley, Bella Morris, Alena Nelson, MacKenna Van Vacter, Katelyn Young, Alan Zheng; fifth-graders: Addy Blalock, Alexis Block, Mason Cox, Parker Ingram, Adalyn Liakakos, Ryan Peters, Ethan Zeigler, and is sponsored by teachers Beth Diss and Kady Carroll.

Five hundred Cherokee County School District students competed in the CCSD Elementary Science Olympiad, with four teams now headed to State!

Hickory Flat ES Team Green earned first place in the competition, with Mountain Road ES Team Red placing second; and Knox ES STEM Academy Team Blue and Liberty ES tying for third.  These teams advance to the Georgia Elementary Science Olympiad on May 11 at Kennesaw State University.  

Cobb EMC and Gas South sponsored the CCSD event earlier this month, with 28 teams participating in 18 events designed to encourage exploration of new and challenging ways of solving problems as part of a team.  Events require knowledge of science facts, concepts, processes, skills and applications and are strongly aligned to existing elementary science curriculum standards.  

More than 100 first-, second- and third-place awards were presented to individual students at the CCSD event, which was organized by the Office of Curriculum & Instruction. 

#CCSDfam

Mountain Road ES: The team is made up of students: Charlotte Prichard, Sarah Courchene, Emma Fistel, Aiden Faber, Brendan McGuffey, Chase Evans, Trevor Kennel, Dennis Whitley, Bailey St. Vrain, Riley Buck, Anna Tomaselli, Joseph Lucente, Izzy Miller, Ashlyn Crachi, Ethan Patsios, Matthew Agler, Carrie Agler, Japhet Tegtmeyer, Maddie Curtis; and coaches Dana Izquierdo, Anna Jurnack, Desiree Smith, Jennifer Curtis, Martina Kennel.

Mountain Road ES: The team is made up of students: Charlotte Prichard, Sarah Courchene, Emma Fistel, Aiden Faber, Brendan McGuffey, Chase Evans, Trevor Kennel, Dennis Whitley, Bailey St. Vrain, Riley Buck, Anna Tomaselli, Joseph Lucente, Izzy Miller, Ashlyn Crachi, Ethan Patsios, Matthew Agler, Carrie Agler, Japhet Tegtmeyer, Maddie Curtis; and coaches Dana Izquierdo, Anna Jurnack, Desiree Smith, Jennifer Curtis, Martina Kennel.

Knox ES STEM Academy: The team is made up of students Dylan Saulinskas, Ethan Spelsberg, Drae Sagers, Gabriella Tirado, Jackson Tucker, Shane Saulinskas, TJ Parris, Carter Hutchison, Cole Mizelle, Reese Christian, Delaney Howell, Breanna Miller, Rowen Sims, Ava Whyte, Shia Scruggs, Jack Dugas, William Foreman, Alex Watkins; and coaches Reese Reinhart, Tia Westbrook, Nina Eidson, Jeremy Slone.

Knox ES STEM Academy: The team is made up of students Dylan Saulinskas, Ethan Spelsberg, Drae Sagers, Gabriella Tirado, Jackson Tucker, Shane Saulinskas, TJ Parris, Carter Hutchison, Cole Mizelle, Reese Christian, Delaney Howell, Breanna Miller, Rowen Sims, Ava Whyte, Shia Scruggs, Jack Dugas, William Foreman, Alex Watkins; and coaches Reese Reinhart, Tia Westbrook, Nina Eidson, Jeremy Slone.

Liberty ES: The team is made up of students Logan Jacobs, Noah Jacobs, Parker Duncan, Jordan Thomas, Marina Frederico, Lucy Fox, Jacob Trayler, Jackson Gore, Taylor Daughtery, Anna Reinhart, Sebastian Perez, Matthew Smith, Kavya Desai, Julia Stephens, Sydney Fahy, Zoe Spiker, Evie Robinson, James Chin; and coaches Tessa Allen, Rick Myers, Amy Reeves, Joy Glenn, Cristina Vaulk, Michelle Endozo, Danielle Kononen, Samantha Daughtery, Karla Reinhart, Kim Basel and student teachers Jasmine Baiamonte and Julie Miller.

Liberty ES: The team is made up of students Logan Jacobs, Noah Jacobs, Parker Duncan, Jordan Thomas, Marina Frederico, Lucy Fox, Jacob Trayler, Jackson Gore, Taylor Daughtery, Anna Reinhart, Sebastian Perez, Matthew Smith, Kavya Desai, Julia Stephens, Sydney Fahy, Zoe Spiker, Evie Robinson, James Chin; and coaches Tessa Allen, Rick Myers, Amy Reeves, Joy Glenn, Cristina Vaulk, Michelle Endozo, Danielle Kononen, Samantha Daughtery, Karla Reinhart, Kim Basel and student teachers Jasmine Baiamonte and Julie Miller.

Superintendent of Schools Dr. Brian V. Hightower talks with young scientists about the competition.

Superintendent of Schools Dr. Brian V. Hightower talks with young scientists about the competition.

Hasty ES Fine Arts Academy fourth-graders John Palmieri, left, and Bryson Maddox work together. 

Hasty ES Fine Arts Academy fourth-graders John Palmieri, left, and Bryson Maddox work together. 

CCSD Instructional Technology Specialist Merry Willis watches as Macedonia ES fourth-grader Emma Pfiester tests her skills.

CCSD Instructional Technology Specialist Merry Willis watches as Macedonia ES fourth-grader Emma Pfiester tests her skills.

Avery ES fifth-grader Aiden Johnson competes at the event.

Avery ES fifth-grader Aiden Johnson competes at the event.
 





Back to School News      Print News Article