Open vision bar

Student Activities

Last Updated: 8/23/2018 2:41 PM

Clubs and Activities

List of CHS Clubs and meeting dates for Cherokee High School.

CLUB NAME

SPONSOR(S)

MEETING LOCATION

MEETING DAY(S)

MEETING TIME(S)

Academic Bowl Team               

Laura Peterson

 

Room 308

Wednesday

3:45PM

Alpha / Gamma Service Club

Heather Smith, Tom Stringfellow

Room 420

Thursday (2nd & 4th)

8:00 A.M.

Art Club/National Art Honor Society

Morgan Boswell, Shanna Coulter

Room 102

Thursday (Weekly)

3:30 PM – 4:30 PM

Astronomy Club

Virginia Seng, Mark Seng

Room 419

TBA (2x Monthly)

TBA

BASS Fishing Club

Adam Johnson

Rm 317

1x month Thursday

8:00am

Beat Out Cancer Club

Jay Huller

Room N302

Thursday

3:30 PM

BETA Club

Alison Hendrix

Room N503

Last Wednesday of the month

8:00 AM

Camerata

Brad Ellis

Room 100

First Wednesday of Every Month

7:45 A.M.

CHS Reads / CHS Writes

Justin Jones

Room 306

TBA

TBA

CHS CTI

Jamie Moody

Room 504B

Tuesday (Last of the month)

8:00 AM

Diversity Club

Tracie Galvis

Room N809

Tuesday

8:00AM

Drama Club

Jodi Burn, Mark Segall

Auditorium

2x Monthly

1x in the AM

1x in the PM

Environmental Action Club

 Jon Gustin

Room 404

Tuesday (Last)

8:00 AM

Fantasy Football Club

Julian Woodward

Room 941

TBA

TBA

FBLA – Future Business Leaders of America

Carla Thornton, Anna Collins

Room 201

Thursday (first of month)

TBA

FCCLA – Family, Career, and Community Leaders of America

Kym McCrary, Carmen Andrews

Room 420, 435, 437

Thursday (2nd of the month)

8:00AM

FCA – Fellowship of Christian Athletes

Jeremy Law

Chorus Room

Thursday

Starts September

7:30 AM

FFA – Future Farmers of America

Lindsey Garner

Room 438

Monthly (Dates: TBA)

3:30-5:00PM

First Priority

Brad Ellis, Tracie Johnson

Chorus Room

Thursday-Starts September

7:30 AM

Flag Football

Tom Stringfellow

 

 

 

French Club

Wendy Drought, Claire Bell

Room N805

Tuesday (Last of the month)

7:30 AM or 3:45 PM

French Honor Society

Claire Bell

Room N303

Tuesday (Last of the month)

7:30 AM or 3:45 PM

Friends’ Club

Alexis Halkyard, Allison Yeomans, Dana Leverrette

Room N402

Family Living Center

Wednesday (last of the month)

7:45 AM

Game Club

Rhys Coury

Room N306

Wednesday (Weekly)

3:45 PM

Girl’s that Code

Nicole Howard

Room 111

Friday

3:30PM

Guitar Club

Brad Ellis

Chorus Room

1st Tuesday of Every Month

3:30-4:30

Tome Reading Bowl Club

Judi Bonner

Room 400 (Media Center)

Wednesday (2x month)

Starting in September

3:30 PM – 4:30 PM

Interact Club

 Melissa Clark, Jennifer Rasmussen

Room 418

2nd Tuesday of month

7:45AM

International Equestrian Club

Debbie Craig

N517

Wednesday (last of the month)

3:30 PM

Latin Club

Roy Lange

Room N804

Thursday (biweekly)

3:40 PM

L.D.S. Student Association of CHS

Virginia Seng, Mark Seng

Room 419

Monday through Thursday

7:00 AM – 8:00 AM

Math Club

 

Jennifer McKinney, Benjamin Luke

Room 106

Tuesdays (biweekly)

Starting Sept 15th

3:30pm

Microfinance Club

 

Michael McDonough

Room 211

Varies

3:45 PM

Mountain Biking Club

Brad Ellis

Chorus

One Meeting for Interested Students (TBD)

 

National Honor Society

 

 

Katherine Mathews

Media Center

Last Friday of every month

7:45

Newspaper Club

Anastasia Teasley

N905

Tuesdays

3:30-4:30PM

Photography Club

Anastasia Teasley

Room

Friday (Weekly)

3:30 PM

Physics Club

 

Clyde Lowery

Room 408

TBA

TBA

Project Positive Impact

 

TBA

Room 934

TBA

TBA

Rodeo

Angela Pannell

Room 426

AS SCHEDULED

 

Science Bowl

 

Melissa Clarke, TBD

Room 418

TBA

TBA

Science Olympiad

 

Maneezheh Bamdad

Room 417

417

TBA

SGA

Hillary Baxter, Angelique Jansen, Craig Gibson, Jessica Wilkie

Media Center

Warrior Friday Meeting Day

Warrior Friday Meeting Time

Skills USA

Mike Hagan, Dianne Argonis-Basto, Darryl Jones, Aaron Childers

Room 509

Thursday– First of each month

8:00AM

Social Activist Club

Rachel Hobbs

Room N915

Tuesday – First of each month

3:30PM

Social Committee (Homecoming Dance and Prom)

Angelique Jansen, Shelley McNellie, Tracie Galvis

Room 607

Wednesday (8 weeks leading up to each dance). *See Sponsor for Special Requirements.

8:00 AM

Spanish Honor Society

Jennifer Rasmussen

 

Room N312

TBA

TBA

Speech and Debate

Jamie Wills

Virtual-Email Ms. Wills for link

Monday and Wednesday

5:00

Students Demand Action

Christine Tindal

Room 117

Monthly

8:00AM

Table Top Games

Justin Jones

Room 306

Wednesday and Thursday

3:45 to 6:30PM

 

TEDx

Anne Nechvatal

Room Media Center

Fridays/twice per month

7:45

TRIBE

 

Angie Pannell, Ben Sosebee, Jonathan Gustin, Joseph Maselli

Room 426

4x Per Year

TBA

Video Club

Aaron Childers

Room 600

TBA

TBA

Video Gaming Club

Anne Nechvatal

TBA

TBA

TBA